Domowe czujki pożarowe zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom

Czujki pożarowe w naszym kraju dopiero są rozpowszechniane na rynku, ale należy podejrzewać, że ich sprzedaż będzie rosła. W końcu do supersystemów alarmowych, jakie wielu z nas ma w swoich domach niezbędnym dodatkiem powinna być instalacja chroniąca pomieszczenia przed potencjalnym pożarem. To istotny element zabezpieczenia domu czy biura i to zarówno wówczas gdy nie ma nas na miejscu, jak i wtedy gdy akurat znajdujemy się w konkretnym pomieszczeniu. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś w powietrzu unosi się dym, więc obecność tego typu urządzeń powinna być obowiązkowa.

Czujki muszą być instalowane w miejscach użyteczności publicznej, tam gdzie często stosuje się promienniki elektryczne czy inne źródła ciepła niemniej w domu rownież stanowią ważne zabezpieczenie.

Czujki pożarowe dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: czujki autonomiczne, które (jak sama nazwa wskazuje) mogą pracować samodzielnie na baterii dziewięciowoltowej, co pozwala na około 12 miesięcy ciągłej pracy. Drugi typ to czujka połączona bezpośrednio z systemem antywłamaniowym lub alarmowym, którą można podpiąć do napięcia o mocy 12V. Najczęściej czujki instaluje się na „drodze” z kuchni do innych pomieszczeń, gdyż tu występuje największe ryzyko wystąpienia pożaru. Należy pamiętać, że czujka powinna być montowana przez fachowca z branży i na miejscu przez niego przetestowana. Wówczas mamy pewność, że uchronimy się od ogromnych strat związanych z ogniem.

promienniki elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Gaśnice mogą nam uratować życie – warto je mieć w domu

Gaśnice znane są od dziesięcioleci i nieraz ratowały już życie wielu ludziom. Rygorystyczne przepisy prawne zmuszają szkoły i zakłady pracy do posiadania sprzętu gaśniczego. Także kierowcy są obowiązani zaopatrzyć się w gaśnice, bo jak pokazuje historia dzięki temu możemy liczyć na czyjąś pomoc, jeśli np. stracimy przytomność za kierownicą i uderzymy w drzewo wywołując pożar.

W domu wystarczy nam zazwyczaj czujka pożarowa, bo w razie niebezpieczeństwa zadzwonimy po straż pożarną, ale warto wiedzieć jakie gaśnice są używane do zlikwidowania konkretnego zagrożenia. Nigdy bowiem nie wiadomo czy nie będziemy musieli użyć swojej wiedzy i ugasić pożar w miejscu pracy. Należy zatem zapoznać się z rodzajami gaśnic, by w czasie zagrożenia móc szybko zareagować i nie tracić czasu na czytanie instrukcji obsługi.

Gaśnice dzielą się na proszkowe, śniegowe, wodne i pianowe. Gaśnice proszkowe stosuje się do zabezpieczenia pomieszczeń i pojazdów. Gaśnice śniegowe używamy przy gaszeniu pożarów cieczy oraz gazów palnych, zaś gaśnice wodne i pianowe nadadzą się do likwidowania źródła ognia w przemyśle papierniczym lub włókienniczym. Przy okazji warto pamiętać, że także pożary mają różne kategorie. Literką A oznaczane są wszelkie pożary organicznych ciał stałych, B oznacza pożary cieczy, C – pożary gazów palnych, zaś literką D określane są pożary metali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.