Gaśnice mogą nam uratować życie - warto je mieć w domu

Gaśnice znane są od dziesięcioleci i nieraz ratowały już życie wielu ludziom. Rygorystyczne przepisy prawne zmuszają szkoły i zakłady pracy do posiadania sprzętu gaśniczego. Także kierowcy są obowiązani zaopatrzyć się w gaśnice, bo jak pokazuje historia dzięki temu możemy liczyć na czyjąś pomoc, jeśli np. stracimy przytomność za kierownicą i uderzymy w drzewo wywołując pożar.

W domu wystarczy nam zazwyczaj czujka pożarowa, bo w razie niebezpieczeństwa zadzwonimy po straż pożarną, ale warto wiedzieć jakie gaśnice są używane do zlikwidowania konkretnego zagrożenia. Nigdy bowiem nie wiadomo czy nie będziemy musieli użyć swojej wiedzy i ugasić pożar w miejscu pracy. Należy zatem zapoznać się z rodzajami gaśnic, by w czasie zagrożenia móc szybko zareagować i nie tracić czasu na czytanie instrukcji obsługi.

Gaśnice dzielą się na proszkowe, śniegowe, wodne i pianowe. Gaśnice proszkowe stosuje się do zabezpieczenia pomieszczeń i pojazdów. Gaśnice śniegowe używamy przy gaszeniu pożarów cieczy oraz gazów palnych, zaś gaśnice wodne i pianowe nadadzą się do likwidowania źródła ognia w przemyśle papierniczym lub włókienniczym. Przy okazji warto pamiętać, że także pożary mają różne kategorie. Literką A oznaczane są wszelkie pożary organicznych ciał stałych, B oznacza pożary cieczy, C - pożary gazów palnych, zaś literką D określane są pożary metali.